6. ročník naší soutěže o nejlepší studentský Ansys projekt opět ukázal, že potenciál v oblasti numerických simulací u studentů vysokých škol je u nás silný. Soutěž je zaměřena na řešení libovolné originální úlohy v prostředí Ansys, Rocky DEM, ParticleWorks nebo v software s vlastním kódem.
Rád bych se s vámi rád podělil o stručný technický rozbor nevšední situace, o níž jsem psal na LinkedIn, která mě zaujala ráno po cestě s dětmi do školky. Že auta jezdí po mostech, asi nikoho nepřekvapí. Ale když najíždí domíchávač plný betonu na nepoměrově drobný a relativně starý mostek, tato situace může skončit špatně nedej bože tragicky. Každopádně řidič byl dostatečně odvážný, aby tuto zátěžovou zkoušku uskutečnil. Byla to jeho hloupost a nebo lety ověřená zkušenost? Tak i tak najížděl velice opatrně.
Využívání numerických simulací při návrhu a vylepšení provozu cementárenských, těžebních a zpracovatelských zařízení je čím dál dostupnější. Simulace poskytují informace o vnitřních dějích, které nejen z důvodu agresivního prostředí, není možné získat jiným způsobem. Díky vhledu do procesů uvnitř zařízení lze celý proces úprav a vývoje urychlit a zefektivnit, ale hlavně reagovat na samotnou příčinu daného problému či vylepšení. Samotné simulační nástroje prochází velkou řadou změn, přičemž v poslední době jsou stále přístupnější konstruktérům a designérům. Cílem příspěvku je na konkrétních příkladech poukázat na současné možnosti, jak v oblasti návrhu zařízení a strojů pro cementárenský průmysl, tak i pro optimalizaci stávajících procesů a zvýšení jejich účinnosti.
Připravili jsme pro vás souhrn nejzajímavějších novinek, které přicházejí s novou verzí Ansys 2022 R1. Můžete s námi vše projít také při SVS FEM Ansys Update 2022 R1 – celodenním online eventu 17. 3., na který vás srdečně zveme.
Numerické simulace nám dávají možnost odhalit závažné chyby již při návrhu nového designu a předejít tak výrobě nefunkčního ventilu. Díky simulacím různých provozních stavů a zatížení lze také predikovat životnost dané součásti. V případě společnosti IMI CCI bylo naším hlavním cílem zjistit, jakým způsobem se bude chovat nastřikovaná voda uvnitř směšovacího obtokového ventilu a jaký to bude mít vliv na životnost jeho vlastní konstrukce.
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je významnou a již tradiční událostí na ploše Brněnského výstaviště. Během tří dnů mají návštěvníci možnost si detailně prohlédnout celou řadu obranných a bezpečnostních technologií, mezi kterými jsme letos vystavili průběžné výsledky projektu Mobilních bezpečnostních zátarasů. Projekt jsme společně vyvíjeli a vyvíjíme s MC Velox Praha s. r. o. a Výzkumným ústavem stavebních hmot, a. s.
Až do éry numerických simulací měly společnosti jako IGW velmi omezené možnosti, jak nahlédnout za plného provozu dovnitř převodovek a hodnotit chování proudícího a rozstřikujícího se oleje. Jedinou cestou bylo použití skleněných průhledných krytů. Často návrh vycházel z praktických zkušeností a ze spousty hodin testování na fyzických modelech. To ovšem není efektivní způsob, jak odhalit ožehavá místa. Pro správný chod převodovky je velmi důležité její efektivní mazání a aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení ozubených kol či k jejímu zadření. Hlavním požadavkem na simulaci mazání převodovek IGW bylo tedy určit, jakým způsobem se distribuuje olej v prostoru jednotlivých převodů a jestli jsou olejem dostatečně zásobována ložiska.
5. ročník naší soutěže o nejlepší studentský Ansys projekt opět ukázal, že potenciál v oblasti numerických simulací u studentů vysokých škol je u nás silný. Soutěž je zaměřena na řešení libovolné originální úlohy v prostředí Ansys, Rocky DEM, ParticleWorks nebo v software s vlastním kódem.